Новини світу - У Румунії лідирує кандидат, у якого територіальні претензії до УкраїниУ Румунії лідирує кандидат, у якого територіальні претензії до України

У Румунії відбулось голосування на повторних президентських виборах. Лідером першого туру став очільник ультраправої румунської партії “Альянс за єдність румунів” Джордже Сіміон. Разом з ним до другого туру вийшов мер Бухареста Нікушор Дан. Що обіцяють кандидати виборцям та що кажуть про Україну? Серйозний відрив Перший тур повторних виборів президента Румунії 4 травня виграв лідер ультраправої румунської партії “Альянс за єдність румунів” Джордже Сіміон, набравши 40,5% голосів. На другому місці з серйозним відривом – мер Бухареста, центрист Нікушор Дан: він отримав 21 % голосів. Кандидат від правлячої коаліції Крін Антонеску посів лише третє місце.
Як відомо, 6 грудня 2024 р. Конституційний суд скасував перший тур президентських виборів у Румунії. Згідно зі повідомленням румунської розвідки, іноземні діячі маніпулювали платформами соціальних мереж, щоб просувати ультраправого, проросійського кандидата Каліна Джорджеску. За даними розвідки, ця кампанія, ймовірно, була організована Росією, яка заперечує втручання.
За посаду президента змагалися 11 кандидатів. Четверо з них є незалежними, сімох підтримують партії або коаліції. Другий тур відбудеться 18 травня.
Відрив між кандидатами дуже великий. Дан має прозахідну позицію та підтримує Україну у російсько-українській війні. Для України його прихід до влади був би хорошим сценарієм, його цілком можна назвати проукраїнським президентом. Але його шанси на перемогу не дуже високі.
В Румунії зараз панує новий тренд – зростання популярності праворадикалів, що ми бачимо в багатьох країнах Європи, в тому числі у Німеччині та у Франції, водночас в жодній з цих країн їм не дали прийти до влади.
Сіміон відомий своїм євроскептицизмом. Зараз у Бухаресті чутливо реагують на будь-які побажання Брюсселя, і це вже мало наслідком вступ до Шенгенської зони, а на додачу румуни сподіваються й на приєднання до єврозони. Проте за Сіміона на відносини з ЄС чекає замороження. В разі його перемоги когорта лідерів-євроскептиків у ЄС, до якої вже входять прем’єр-міністри Угорщини та Словаччини, збільшиться. Цікавий Вашингтону та Москві Сіміон має підтримку Келіна Джорджеску, якому заборонили балотуватися пославшись на докази втручання з боку Росії у вибори на його боці. Проте під час передвиборчої компанії він намагався дистанціюється від колишнього фаворита, який назвав російського президента Володимира Путіна “патріотом” і зразком для наслідування в Румунії. Своєю чергою, Сіміон називав Путіна воєнним злочинцем. Водночас відразу після оголошення результатів виборів першого туру, він заявив, що в разі перемоги на виборах може привести до влади відстороненого кандидата Келіна Джорджеску. “Існує кілька способів, за допомогою яких, якщо румунський народ захоче, пан Джорджеску може обійняти керівну посаду, і ми ними скористаємося”, – сказав Сіміон. Тому він тепер став цікавим Москві.
Сам Сіміон позиціонує себе, як шанувальник Дональда Трампа. “Ми – трампістська партія, яка зробить Румунію сильним партнером у НАТО і сильним союзником США”, – заявив він. До речі, цікаво, що віцепрезидент США Джей Ді Венс розкритикував рішення румунського суду скасувати результати виборів у 2024 р. Тоді не виключали, що на перемогу Джорджеску вплинула російська дезінформацію. Венс вважає, що Росія чинить неправильно, коли впливає на вибори, але якщо демократію можна знищити цифровою диверсією, то це свідчить про слабкість такої демократії. Ревізій територій не буде? Лідер першого туру виборів – Сіміон – прихильник об’єднання Румунії та Молдови, за що офіційний Кишинів кілька разів забороняв йому в’їзд до країни. Крім того, раніше він висував територіальні претензії і до України – виказуючи зацікавленість в українській частині Бессарабії.
Водночас останнім часом він пом’якшив свою позицію щодо територіальних претензій до України. За його словами, Румунія не буде говорити про анексію територій. Сіміон сказав, що звинувачення в історичному ревізіонізмі були брехливими і що він швидко налагодить стосунки з Києвом, якщо виграє президентські вибори.
Водночас він визнав, що довгостроковою метою його партії є об’єднання з Молдовою, хоча він наполягав, що це буде досягнуто лише за умови міжнародного врегулювання.
Цікаво, що якщо Сіміон стане президентом – а румунський президент зазвичай перший візит робить до Молдови, – то президентка Молдови Мая Санду опиниться в незручній ситуації. Їй доведеться або дозволити в’їзд до країни особі, яка має статус персони нон грата, або відмовити йому у цьому візиті. Так само з цієї причини це стане викликом і для України. Румунії не вигідна допомога Україні Найсумніше, що Сіміон, як раніше, проти постачання Україні зброї. Саме його партія була категорично проти передачі Києву румунських систем ППО Patriot. “Забудьте про будь-яку допомогу Україні, якщо президентом стане Сіміон. Як голова Ради національної безпеки, президент може накласти вето на будь-яке рішення і дуже впливає на політику безпеки”, – попереджав Джордж Скутару, експерт із безпеки з Центру нової стратегії у Бухаресті. Після перемоги у першому турі виборів Сіміон назвав постачання зброї Україні для боротьби з РФ “невигідним”.
Політик наголосив, що деескалація – єдиний шлях до розв’язання війни, пригадавши пропозиції президента США Дональда Трампа. “Ми повинні зупинити цю війну. Ми повинні зупинити будь-які жертви серед цивільного населення. І саме тому маємо досягти припинення вогню. Сподіваємося, що мирні ініціативи Дональда Трампа дадуть результат”, – додав він. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну політик називав Володимира Путіна воєнним злочинцем і казав, що міжнародних санкцій проти Росії недостатньо, щоби її зупинити. Проте після перемоги у президентських виборах у США Дональда Трампа висловив незгоду з військовою допомогою Україні. Фактично почав повторювати риторику Трампа про потребу мирних переговорів між сторонами, що воюють. “Я проти подальшої військової чи фінансової допомоги Україні, оскільки це лише марно продовжить війну”, – сказав Сіміон. Також відомо, що Сіміон налаштований проти біженців з України. Він зробив одним із центральних пунктів своєї кампанії невдоволення у суспільстві з приводу фінансової підтримки Румунією українських біженців.
Румунія – важливий транзитний маршрут для постачання озброєння та боєприпасів в Україну. У країні розташовані американські системи ПРО, а також три великі авіабази, з яких літаки НАТО патрулюють повітряний простір до кордону України та Молдови та Чорного моря.
Україна експортує 70% свого зерна чорноморським узбережжям через румунські територіальні води до Стамбула. Румунський флот розміновує ці води, а румунські ВПС навчають українських пілотів літати літаками F-16. Тож прихід до влади в Румунії такої людини, як Сіміон ставить під питання усю цю допомогу для України.
На думку журналістів Reuters, перемога Сіміона може ізолювати Румунію, підірвати приватні інвестиції та дестабілізувати східний фланг НАТО, де Україна бореться із трирічним російським вторгненням.
Вікторія Хаджирадєва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *