Китайський додаток штучного інтелекту DeepSeek-R1 став найрейтинговішим безкоштовним додатком у Apple App Store у США, Великій Британії та Китаї. За даними DeepSeek, новий чат-бот використовує більш дешеві чіпи і ґрунтується на меншому пулі даних. ІІ-помічник працює на базі моделі DeepSeek-V3 з відкритим вихідним кодом, яка, як стверджують дослідники, була розроблена менш ніж за $6 млн — значно менше, ніж мільярди, витрачені на подібні розробки конкурентами. Однак це твердження заперечується іншими фахівцями в галузі ІІ.
 
Паніка на біржовому ринку
 
Поява R1, схоже, спростовує широко поширену на фінансових ринках ставку на те, що штучний інтелект стимулюватиме попит по всьому ланцюжку поставок — від чіпмейкерів до центрів обробки даних, пише агентство Reuters.
 
DeepSeek викликала паніку на біржовому ринку На ранок понеділка в Європі ф’ючерси на електронній фондовій біржі Nasdaq 100 знизилися на 2,6%, на S&P 500 — на 1,4% на ранок у Європі; Акції американської технологічної компанії Nvidia впали майже на 10%. Акції орієнтованого на інвестиції в ІІ SoftBank Group впали більш ніж на 8% – це стало найбільшим одноденним падінням з 30 вересня.
 
Конкурент для американців
 
Компанія DeepSeek була заснована китайським мільярдером, який управляє інвестиційним фондом High-Flyer Лян Веньфеном. Deepseek повністю фінансується High-Flyer і не планує залучати кошти інвесторів.
 
Компанія зосереджена на створенні фундаментальних технологій, а не комерційних додатків. Вона взяла на себе зобов’язання надавати відкритий код для всіх своїх моделей”, пише портал ChinaTalk.
 
Американські компанії, включаючи OpenAI і Google DeepMind, стали піонерами в розробці “моделей міркувань” (Reasoning models) – щодо нової галузі досліджень ІІ, в якій робляться спроби створити моделі, що відповідають когнітивним можливостям людини.
 
У грудні OpenAI, що базується у Сан-Франциско, випустила повну версію своєї моделі o1, але зберегла в таємниці методи розробки.
 
Вихід чат-бота DeepSeek у форматі R1 викликав у Кремнієвій долині запеклі суперечки про те, чи зможуть американські компанії, що займаються розробкою штучного інтелекту, зокрема Meta та Anthropic, захистити свою технічну перевагу.
 
Cінгапурський консультант з технологічних акцій Вей-Серн Лінг сказав Бі-бі-сі, що китайський ІІ-помічник може «потенційно підірвати інвестиційне обґрунтування для всього ланцюжка постачання ІІ».
 
Однак банківський гігант з Уолл-стріт Citi попередив, що хоча DeepSeek може кинути виклик домінуючим позиціям американських компаній, таких як OpenAI, проблеми, з якими стикаються китайські фірми, можуть перешкодити їх розвитку.